MINISTRSTVO ZA OKOLJE IN PROSTOR LETOS PRVIČ NA KULTURNEM BAZARJU
Ministrstvo za okolje in prostor letos prvič sodeluje na Kulturnem bazarju, saj je prepoznalo vrednost kreativnega partnerstva z izobraževalnimi in kulturno umetniškimi ustanovami ter nevladnimi organizacijami, s katerim nagovorijo strokovne delavce na področjih vzgoje in izobraževanja in druge, ki s svojimi aktivnostmi prispevajo k izobraževanju otrok in mladih o vsebinah, ki se vežejo na arhitekturo, načrtovanje v prostoru, gradnjo, prostorsko urejanje mest, naselij, sosesk in podeželja.
Tako bo Ministrstvo za okolje in prostor v okviru medresorskega partnerskega sodelovanja z Ministrstvom za kulturo in Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport v tematskem sklopu kulturno-umetnostne vzgoje in izobraževanja na področju arhitekture in prostora aktivno sodeloval na dveh strokovnih dogodkih, na katerih bodo predstavljene dobre prakse izobraževanja o prostoru in arhitekturi ter projekt Meseca prostora. Na skupnem razstavnem prostoru pa se bo ministrstvo predstavljalo s partnerskimi organizacijami, ki delujejo na teh področjih.
Prostor je najširša skupna medresorska vsebina in je ključnega pomena, da zanj skrbimo z medresorsko povezanimi aktivnostmi. Partnersko sodelovanje v vzgoji in izobraževanju otrok ter mladih je ključen predpogoj na poti k temu cilju. Z aktivnostmi na Kulturnem bazarju želi Ministrstvo za okolje in prostor poudariti skupno odgovornost družbe za trajnostno ravnanje s prostorom, kot omejeno dobrino, ki mora voditi k cilju ohranjanja in izboljševanja kvalitete slovenskega prostora kot vira za zagotavljanje kakovostnega bivanja in uspešnega gospodarskega razvoja.
Ministrstvo na Kulturnem bazarju posebej izpostavlja projekt
Mesec prostora 2017 in skuša k sodelovanju pritegniti vzgojno izobraževalne zavode, tako s samostojnimi projekti v okviru rednih šolskih in obšolskih dejavnosti (npr. delavnice, razstave, tematski ogledi, obiski ustanov, ki se ukvarjajo z načrtovanjem, arhitekturo, urejanjem in gradnjo v prostoru), kot tudi s projekti vodenimi v sodelovanju z zunanjimi ustanovami in organizacijami.
Mesec prostora 2017 bo letos potekal že četrto leto, tokrat na temo
zelene infrastrukture. V zadnjih treh letih se je v tem obdobju zvrstilo skupaj okrog 100 različnih dogodkov. Mesec prostora postaja z vsakim letom bolj prepoznaven, številne organizacije, tudi vzgojno-izobraževalni zavodi, so ga sprejele za svojega.
Mesec prostora 2017 se bo začel z obeležitvijo Svetovnega dne Habitata, 2. oktobra, in zaključil s praznovanjem Svetovnega dne mest, 31. oktobra. V tem času se bo pod okriljem Ministrstva za okolje in prostor zvrstila vrsta zanimivih dogodkov, ki neposredno ali posredno osvetljujejo vprašanja prostorskega in urbanega razvoja v Sloveniji.
Sodelovanja Ministrstva za okolje in prostor na Kulturnem bazarju je priložnost za:
- ozaveščanje in izobraževanje otrok in mladih ter njihovih učiteljev in vzgojiteljev o pomenu prostora kot skupni vrednoti;
- izpostavljanje pomena in vlogo prostora v njegovem najširšem pomenu in
- dvig prepoznavnosti področja urejanja prostora in graditve, dvig prepoznavnosti kakovostne arhitekture, urbanističnih in krajinskih ureditev, kakovostnih naselij, urbanih prostorov ter kakovostne in inovativne gradnje.
Ministrstvo za okolje in prostor